Sposoby na poszukiwanie oszczędności Inwestycja w dobrze dobrane piły to jeden ze sposobów podniesienia wydajności pracy. Te wysokiej jakości można poddawać wielokrotnej regeneracji, co z kolei prowadzi do znacznych oszczędności.

W dążeniu do optymalizacji procesów obróbki drewna istotny jest wybór nie tylko odpowiedniego modelu narzędzi, ale i dostawcy – przekonuje firma Gopol, producent profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych.

Optymalizacja produkcji
Pierwszym sposobem w procesie poszukiwania oszczędności jest właściwy dobór narzędzi, szczegółowych parametrów, które są indywidualnie dostosowywane do każdego klienta. Inwestycja w dobrze dobrane
piły znacznie podniesie wydajność pracy i moce przerobowe, a z drugiej strony pozwoli osiągnąć ten efekt przy jednoczesnej redukcji kosztów przypadających na jednostkę produktu. Uwzględniając zróżnicowane potrzeby odbiorców, a także konieczność zwiększania wydajności przerobu, Gopol wprowadził do swojej oferty nowy agresywny typ piły SPEED CROSS, przeznaczonej do
wydajnego rozcinania drewna mokrego iglastego na wielopiłach i obrzynarkach.
– Korpus pił zaprojektowany został w oparciu o analizy komputerowe oraz szereg testów przeprowadzonych u naszych klientów – wyjaśnia Sławomir Kozłowski, kierownik sprzedaży w firmie Gopol. – Jego kształt zapewnia optymalne wyrzucanie wiórów z rzazu oraz stabilną pracę. W celu zmniejszenia zjawiska oklejania się pyłem drzewnym oraz żywicami, piły poddawane są
obróbce cieplnej w atmosferze gazowej. Proces ten efektywnie zmniejsza chropowatość powierzchni i sprawia, że znacznie wydłuża się czas pracy narzędzi.
Podczas prac badawczych duży nacisk postawiono na maksymalne zmniejszenie oporów skrawania oraz wydłużenie żywotności narzędzi. Optymalnie dobrana geometria ostrza o agresywnym charakterze znacząco zmniejsza obciążenie maszyn, dając oszczędność w zużyciu energii oraz pozwalając na znaczące zwiększenie posuwu materiału.

Optymalizacja szerokości cięcia
Kolejnym elementem może być zmniejszenie szerokości rzazu w stosowanych piłach tarczowych do cięcia wzdłużnego czy pił na wielopiłę.
– Proponujemy nasze „perełki”, czyli supercienkie piły – szerokość rzazu nawet do 1,3 mm, w technologii szwedzkiej, przeznaczone do efektywnego rozkroju materiału – mówi kierownik sprzedaży. – Nie trzeba wiele przekonywać, jakie oszczędności daje zmniejszenie ilości wiórów, zwiększenie wydajności z m3 czy możliwość zakupu cieńszego surowca.

Regeneracja pił na wielopiłę
Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów zakupu narzędzi, jaki Gopol proponuje klientom, jest regeneracja pił na wielopiłę czy pił do cięcia wzdłużnego. Nie podlega dyskusji, że regeneracja jest ekonomicznie uzasadniona w szczególności, jeśli dotyczy pił o mniejszej ilości zębów. Warto jednak podkreślić, że koszt regeneracji pił na wielopiłę może być kilkakrotnie
mniejszy od ceny zakupu narzędzia. Regeneracja pił wielozębnych jest również opłacalna, natomiast ma mniejsze przełożenie ekonomiczne.
– Przede wszystkim jednak, aby obniżyć koszty, trzeba zwrócić uwagę na jakość narzędzi – tłumaczy Sławomir Kozłowski. – Nasze doświadczenia wskazują, że często zakup taniej piły czy frezu kończy jej okres eksploatacji po zostrzeniu węglika. Należy zwrócić uwagę na to, że aby piła po regeneracji miała właściwości nowego narzędzia, musi przejść pełen skomplikowany proces, który nie wszyscy wykonują. Gopol przykłada do usługi regeneracji szczególną wagę. Regeneracja to nie tylko wymiana
uzębienia – węglika, ale proces bardzo skomplikowany i wymagający dużego doświadczenia oraz wiedzy na temat zachowania się stali.

Profesjonalny serwis wydłuża żywotność
Gopol świadczy również profesjonalny serwis narzędzi HM i DIA. Ostrzenie i regeneracja narzędzi są wykonywane w siedzibie firmy na precyzyjnych centrach szlifierskich i przechodzą pełen tok produkcyjny.
– Narzędzia są odbierane przez doradców techniczno-handlowych lub punkty handlowe i przywożone lub przesyłane do naszej firmy, gdzie wykwalifikowana kadra pracownicza, posiadająca duże doświadczenie, zajmuje się konkretnymi zleceniami – mówi Sławomir Kozłowski. – Proces ostrzenia pił obejmuje: szlifowanie powierzchni natarcia i przyłożenia wraz z prostowaniem i naprężaniem korpusu piły, piaskowaniem i polerowaniem. Tak rozbudowana procedura ostrzenia ma szczególne znaczenie ze względu na to, że w ten sposób eliminowane są wszelkie krzywizny i wypaczenia korpusu piły, który jest bazą. Niestety, nie wystarczy umyć i założyć piłę na nawet najlepszy automat szlifierski, jak to się dzieje w większości punktów serwisowych, bo pozostawienie defektów spowoduje, że piła bije, ząbkuje, wyrywa itp. Dzięki rozbudowanemu procesowi technologicznemu piły, frezy po regeneracji wykazują właściwości, parametry i tolerancję nowego narzędzia. Natomiast w procesie ostrzenia narzędzi DIA, przez zastosowanie specjalistycznych maszyn pomiarowych, zwraca się uwagę na stępienie, tak aby odkryć nową ostrą krawędź tnącą przez zdjęcie minimalnej warstwy. Taki proces pozwala na przedłużenie żywotności poprzez zwiększenie liczby ostrzeń, jakie mogą być przeprowadzone na danym narzędziu. Podczas ostrzenia zdejmowany jest naddatek rzędu od 0,3 mm w górę, w zależności od stopnia stępienia. Taki proces ostrzenia daje płytce o wysokości H=5 możliwość nawet dziesięciokrotnego ostrzenia. Wykonanie wszystkich operacji gwarantuje znaczące wydłużenie czasu pracy narzędzi, mniejszą częstotliwość wymiany, a co za tym idzie – większą wydajność.

Dostawa just-in-time
Just-in-time to system pozwalający produkować czy dostarczać wymagane materiały, surowce lub produkty dokładnie wtedy, kiedy są one niezbędne, tzn. zgodnie z wymaganiami planu czy też zlecenia. Minimalizacja zapasów pozwala obniżyć koszty
związane z inwestowaniem w powierzchnie magazynowe. Zapewnia lepsze wykorzystanie aktywów przedsiębiorstwa, gdyż nie są one zamrożone w materiałach, towarach zalegających na składzie. Mając to na uwadze, Gopol, po szczegółowych ustaleniach
z odbiorcą, przedstawia dogodną ofertę dostawy narzędzi. Firma prowadzi także szkolenia dla pracowników ostrzarni, które pomogą poprawić jakość własnego serwisu narzędzi.


[STRONA GŁÓWNA GOPOL]


 

Narzędzia dla Tartaków, Fabryk Mebli, Zakładów Stolarskich

Więcej informacji

Zapewniamy

  • kompleksowe zaopatrzenie - produkujemy i oferujemy najszerszy asortyment ze wszystkich polskich producentów
  • rozwiązywanie indywidualnych potrzeb naszych klientów - posiadamy doświadczoną kadrę technologów i konstruktorów
  • szkolenia w zakresie eksploatacji naszych narzędzi - także w siedzibie Klienta
  • obsługę handlową przez doświadczonych przedstawicieli

Nasze atuty

  • wieloletnie doświadczenie
  • nowoczesne maszyny i technologia produkcji
  • materiały najwyższej światowej jakości
  • produkcja zgodna z certyfikowanym systemem jakości ISO9001

logonewgopolpng

Gopol sp. z o.o.

Al. Niepodległości 26, 63-200 Jarocin | Dział Sprzedaży: tel. 62 747 49 96 fax 62 747 26 73 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Narzędzia i serwis narzędzi diamentowych DIA

Piły tarczowe oraz regeneracja pił

nowoczesne piły tarczowe