Kompleksowa oferta do łączenia drewna

Gopol jest wiodącym producentem narzędzi do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. W ponad dwudziestoletnim okresie funkcjonowania w branży drzewnej, firma stworzyła szeroką ofertę narzędzi przeznaczonych do optymalizacji, jak i wykonywania połączeń elementów drewnianych.

Opr. Filip Jackiewicz

Optymalizacja drewna w większości zakładów odbywa się dwuetapowo. W pierwszym etapie tarcica kierowana jest na rozkrój wzdłużny prowadzony na wielopiłach. Następnie tak powstałe lamele kierowane są do optymalizacji na długość połączonej z eliminacją wad. Pierwszy etap jest niezwykle ważny, gdyż produkowanym lamelom stawiane są wysokie wymagania wymiarowe. Dodatkowo duży nacisk kładziony jest na wysoką sprawność procesu. Wszystko to sprawia, że piły tarczowe, które biorą udział w rozkroju tarcicy, muszą być bardzo cienkie, stabilne, a przy tym wytrzymałe. Gopol jest producentem pił tarczowych, które świetnie sprawdzają się w tak trudnych warunkach.
- Jesteśmy firmą z długoletnim doświadczeniem opartym na współpracy ze szwedzkim producentem pił tarczowych. Naszą wiedzę i technologię skutecznie wykorzystujemy w indywidualnym podejściu do klientów i doborze odpowiednich parametrów pił. W zależności od charakteru obróbki wykonujemy piły do rzazu około jednego milimetra – mówi Grzegorz Kula z firmy Gopol. Piły tarczowe, którym stawiane są tak wysokie wymagania, poddane są działaniu dużego obciążenia i tarcia, dlatego najważniejszym elementem składowym tego narzędzia jest właśnie korpus. Do jego wykonania specjaliści firmy Gopol przykładają szczególną uwagę. Zaczynając od zaprojektowania wytrzymałej konstrukcji, poprzez dobór odpowiedniej stali i jej obróbki termicznej, do odpowiedniej ostatecznej wyprawy korpusu. Do tak przygotowanego korpusu lutowane są węgliki spiekane o odpowiednich właściwościach, którym nadaje się ostateczną geometrię ostrza poprzez perfekcyjny szlif. Legalizacja lameli na długość jest kolejnym procesem, w którym mogą uczestniczyć piły produkowane w firmie Gopol. Narzędziom tym również stawiane są wysokie wymagania.

 

Ogromna ilość cięć w krótkim czasie, stabilność wymiarowa oraz dobra jakość powierzchni sprawiają, że parametry pił tarczowych pracujących na optymalizerkach mocno ewoluowały. W przypadku cięcia poprzecznego bardzo ważna jest geometria uzębienia. Najczęściej stosuje się uzębienie naprzemianskośne o zwiększonym kącie ścinania oraz zęby typu pirania. Dla efektywnego cięcia poprzecznego piły posiadają możliwie dużą ilość zębów. Jak wiadomo, łączenie drewna wzdłuż włókien nie stwarza większych problemów. Można z powodzeniem kleić płaskie powierzchnie wykończone pod warunkiem, że zostały one obrobione w procesie strugania narzędziami wysokiej jakości.
- Na etapie strugania przydać się bez wątpienia mogą narzędzia z mocowaniem hydro naszej produkcji – mówi Grzegorz Kula. - Głowice strugarskie produkujemy z zachowaniem odpowiedniej sztywności dzięki użyciu sprawdzonych wysokogatunkowych
materiałów i technologii. Wykonujemy je również według indywidualnych potrzeb klienta, a ich dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena – dodaje. Do tworzenia połączeń wzdłużnych firma Gopol oferuje również całą gamę frezów nasadzanych, profilowych. W technologii tej stosuje się niskie profile zapewniające zwiększenie powierzchni spoiny klejowej tak, by niepotrzebnie nie zmniejszać szerokości elementu. Dodatkowo takie połączenie ułatwia zestawienie elementów względem siebie. Do drewna litego, zwłaszcza miękkiego, Gopol zaleca stosowanie ostrzy ze stali szybkotnącej, natomiast do drewna twardego oraz klejonego - wkładek z węglika spiekanego. Łączenie drewna na długość jest procesem wymagającym, wynika to z naturalnej struktury drewna, a dokładnie z dużej porowatości przekroju poprzecznego.
Aby zwiększyć powierzchnię spoiny klejowej, czoła elementów obrabiane są za pomocą frezów potocznie zwanych mikrowczepami. Gopol oferuje frezy do złącz klinowych w postaci zestawów tarcz na tulejach standardowych oraz z mocowaniem hydro. Standardowo mikrowczepy wykonywane są w średnicy D-250 mm oraz rzadziej na mniejsze maszyny stolarskie D-160 mm. Dużą zaletą tego rodzaju frezów jest zastosowanie sześciu zębów, co ma wpływ na zwiększenie wydajności, czasu pracy narzędzi i dokładności. Frezy wykonywane są w grubości b- 3,8 mm, a szerokość obrabianego
materiału uzyskuje się poprzez uzbrojenie tulei w odpowiednią liczbę frezów. Połączenie klinowe wykonane standardowym zestawem charakteryzuje się długością nominalną 10.2 mm, podziałką t-3,8 mm i wierzchołkami o grubości 0.6 mm. Często dla uzyskania estetycznego wyglądu bocznych powierzchni połączenia stosuje się grubsze frezy skrajne o wymiarze b-10,4 mm. Tego typu połączenia wykorzystywane są głównie w produkcji elementów meblowych i nazywane są potocznie „na kreskę”. Frezy tarczowe do mikrowczepów dedykowane są przede wszystkim do produkcji przemysłowej, gdzie na pierwszym
miejscu stawia się wydajność i jakość. Należy również zaznaczyć, że dzięki ostrzom wykonanym z bardzo dobrej jakości węglika, narzędzia znacznie przewyższają trwałością standardowo proponowane zestawy pracujące na ostrzach HSS.
- Od wielu lat nasze narzędzia znalazły uznanie zarówno wśród potentatów, jak i niewielkich przedsiębiorstw branży drzewnej i meblarskiej w kraju i za granicą. Mocną pozycję na rynku zbudowaliśmy dzięki potwierdzonej jakości i przystępnej cenie – mówi Grzegorz Kula

/Artykuł ukazał się w październikowym numerze Kuriera Drzewnego/


[STRONA GŁÓWNA GOPOL]


 

Narzędzia dla Tartaków, Fabryk Mebli, Zakładów Stolarskich

Więcej informacji

Zapewniamy

  • kompleksowe zaopatrzenie - produkujemy i oferujemy najszerszy asortyment ze wszystkich polskich producentów
  • rozwiązywanie indywidualnych potrzeb naszych klientów - posiadamy doświadczoną kadrę technologów i konstruktorów
  • szkolenia w zakresie eksploatacji naszych narzędzi - także w siedzibie Klienta
  • obsługę handlową przez doświadczonych przedstawicieli

Nasze atuty

  • wieloletnie doświadczenie
  • nowoczesne maszyny i technologia produkcji
  • materiały najwyższej światowej jakości
  • produkcja zgodna z certyfikowanym systemem jakości ISO9001

logonewgopolpng

Gopol sp. z o.o.

Al. Niepodległości 26, 63-200 Jarocin | Dział Sprzedaży: tel. 62 747 49 96 fax 62 747 26 73 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piły tarczowe Speed Cross