Rozmowa
ze Sławomirem Kozłowskim,
kierownikiem sprzedaży w firmie GOPOL.
LIGNA - najlepsze miejsce na pozyskanie klientów zagranicznych
Kurier Drzewny 06/2017

Piotr Kmiecik: Jak oceniają Państwo tegoroczne targi LIGNA w Hanowerze?
Sławomir Kozłowski: Targi te to największe wydarzenie przemysłu drzewnego i branży produkcji mebli w Europie. Podczas tegorocznej LIGNY swoje produkty prezentowało 1,5 tys. firm, które odwiedziło 93 tys. osób. Muszę przyznać, że jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani ze wszystkich decyzji, które doprowadziły GOPOL do tego miejsca. Dzisiaj przychodzi nam świętować targowy sukces, bo duża część ogółu odwiedzających gościła na naszym stoisku. Zaprezentowaliśmy szeroki wachlarz swoich narzędzi produkowanych w oparciu o nowe technologie i nowy park maszynowy. Liczba i różnorodność narodowości potencjalnych klientów przekroczyły nasze oczekiwania.

Piotr Kmiecik: Jaki był cel zaprezentowania się firmy GOPOL na targach? Czy udało się go osiągnąć?
Sławomir Kozłowski: Najważniejszym celem targów było zaprezentowanie nowych produktów oraz pełnej oferty firmy, nawiązanie bezpośredniej komunikacji z potencjalnymi klientami i partnerami, a także możliwość pełnego pokazania produktów „na żywo” poprzez odwołanie się do wszystkich zmysłów klienta. Nowe produkty są jednym z najistotniejszych elementów wizerunku naszej firmy. Z założenia są dostosowane do rozmaitych potrzeb klientów. Idealnie nadają się zarówno do wielkiej, przemysłowej produkcji, jak i niewielkich zakładów stolarskich. Na LIGNIE prezentują się najwięksi producenci narzędzi i maszyn do obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych. To tu można zobaczyć, a także zaprezentować nowe technologie, nowe rozwiązania i firmy. Stąd też obecność GOPOLU na tych targach.

Piotr Kmiecik: Kiedy gościliśmy na stoisku Państwa firmy, dało się zauważyć bardzo duże zainteresowanie ze strony odwiedzających targi? Skąd zatem pochodzili ci goście?
Sławomir Kozłowski: W tym roku spora liczba osób odwiedziła nasze stoisko i okazywała zainteresowanie produkowanymi przez nas narzędziami. W większości przypadków mieliśmy do czynienia z profesjonalistami produkującymi końcowe produkty, jak również firmami handlowymi. Paleta naszych gości jest tak różnorodna, że można ją jedynie sklasyfikować kontynentami - od Euroazji, obu Ameryk do Afryki.

Piotr Kmiecik: Czy celem wystawiennictwa było zbudowanie rozpoznawalności na rynku niemieckim czy międzynarodowym?
Sławomir Kozłowski: Cały czas zwiększamy rozpoznawalność na rynku międzynarodowym. Prowadzimy nieustannie wzmożone działania rozwijające eksport naszych produktów zarówno na rynek niemiecki, jak i do pozostałych krajów naszego kontynentu. Poprzez prezentację naszej firmy na targach również świadomie budujemy markę GOPOL. Jest ona ściśle związana z naszą dobrą reputacją i aktywnością na targach międzynarodowych.

Piotr Kmiecik: Jakie produkty Państwo zaprezentowali tym razem?
Sławomir Kozłowski: GOPOL, jako wiodący producent narzędzi stosowanych w tartakach, zakładach przerobu drewna czy fabrykach mebli, posiada szeroki asortyment narzędzi. Zaprezentowaliśmy świetnej jakości piły tarczowe, piły trakowe, frezy HM, HSS i PCD, a także głowice strugarskie z mocowaniem hydro oraz noże HSS i HM. Piły tarczowe na wielopiły stanowią dużą część naszego produktowego portfolio, dlatego wielu klientom kojarzymy się właśnie z tym typem narzędzi. Wraz z nową odsłoną targów LIGNA rozpoczęliśmy prezentację nowych rozwiązań do wzdłużnego rozkroju drewna mokrego na wielopiłach. Specjalnie podczas tego wydarzenia proponowaliśmy dwie nowości, tj. piły tarczowe CROSS ULTRA i CROSS OPTIMO.
Połączyliśmy dwie bardzo ważne rzeczy - ponad 30-letnie doświadczenie i wspaniałe, niczym nieograniczone pomysły „nowej krwi” w firmie, pracowników działu rozwoju. Poprzez długotrwały czas testów wyeliminowaliśmy wszystkie elementy nierynkowe i zbyt skomplikowane, a pozostawiliśmy takie, dzięki którym klienci zakupujący nowe produkty naszej firmy zaoszczędzą czy to poprzez niższy koszt zakupu w przypadku pił na wielopiłę (CROSS OPTIMO), czy też w dłuższym okresie poprzez wydłużoną żywotność pił (CROSS ULTRA). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dział rozwoju podjął się opracowania narzędzi, które umożliwiają zwiększenie wydajności przerobu.
CROSS ULTRA - tak nazywają się piły tarczowe, które przeznaczone są do efektywnego przetarcia drewna na jedno lub dwuwałowych wielopiłach. Jak łatwo się domyślić, odbiorcami pił są głównie zakłady przemysłu drzewnego, które do przerobu surowca iglastego używają potocznie zwanej wielopiły. CROSS ULTRA to narzędzia z ultra najwyższym poziomem jakości, wyznaczające nowe standardy w technologii przetarcia drewna. Specjalny charakter uzębienia, zwiększona grubość węglika oraz korpus poddany specjalnej obróbce - pozwalają na zwiększenie wydajności, jakości cięcia i żywotności narzędzia do 30 proc. Korpus pił zaprojektowany został w oparciu o analizy komputerowe oraz szereg testów przeprowadzonych u naszych klientów. Ważną zaletą piły CROSS ULTRA jest kształt wrębów oraz fazowane otwory noży promieniowych, które zmniejszają możliwość gromadzenia się w tym miejscu wióra i pyłu, zapewniając stabilną pracę. W celu zmniejszenia zjawiska oklejania się pyłem drzewnym oraz żywicami, piły poddawane są obróbce cieplnej w atmosferze gazowej. Proces ten efektywnie zmniejsza chropowatość powierzchni, powoduje wzrost sztywności piły i sprawia, że czas pracy narzędzi ulega znacznemu wydłużeniu.
CROSS OPTIMO to druga nowość, piła tarczowa na wielopiłę skonstruowana przez naszą firmę. Wiele lat przemysł drzewny czekał na optymalną piłę do rozkroju drewna na wielopiłach z nożami promieniowymi. Zmniejszenie liczby noży promieniowych i ich niesymetryczne osadzenie pokrywa w całej wysokości materiał obrabiany, nadaje pile sztywność oraz optymalnie wybiera wióry podczas pracy. Naprężenie korpusu w piłach jest uzależnione od warunków i rodzaju pracy piły, natomiast zastosowane dodatkowe dylatacje odprężające mają niewątpliwie pozytywny wpływ na stabilność pracy korpusu. Korpus piły jest również poddany obróbce cieplnej w atmosferze gazowej, celem zmniejszenia chropowatości jego powierzchni. Specjalny rodzaj szlifu zęba oraz kontrola pod względem wyważenia poprawiły jakość cięcia obrabianego materiału, a na dodatek wszystko to jest dostępne w dobrej, niższej cenie. Tego oczekuje rynek. Chciałbym zaznaczyć, że zwracamy szczególną uwagę na parametry narzędzi, które dobieramy do każdego klienta indywidualnie. Ponadto zbieramy pełne informacje o produkcji i dostosowujemy do wymagań i możliwości maszyn najbardziej optymalne piły. Z pewnością taki dobór owocuje lepszymi efektami niż praca na narzędziach standardowych. Inwestycja w dobrze dobrane piły znacznie podnosi wydajność pracy i moce przerobowe, a z drugiej strony pozwala osiągnąć ten efekt przy jednoczesnej redukcji kosztów przypadających na jednostkę produktu.

Przeczytaj drugą część wywiadu

 

 


[STRONA GŁÓWNA GOPOL- piły tarczowe dla potrzeb przemysłu drzewnego]


Gopol sp. z o.o.

Al. Niepodległości 26, 63-200 Jarocin | Dział Sprzedaży: tel. 62 747 49 96 fax 62 747 26 73 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piły tarczowe Speed Cross